Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 106 956 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Remont czy nie remont?

piątek, 02 lipca 2010 12:38
Skocz do komentarzy
 

Warto zwrócić uwagę, iż pojawiła się pewna interpretacja, która moim zdaniem nie zasługuje na aprobatę. Otóż uznano, iż wybudowanie ścianek działowych w lokalu oraz wykonanie np. nowych fragmentów czy całości instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjny i gazowej jest remontem, który nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia. Na poparcie tego twierdzenia przytaczane mogą być wyroki sądów administracyjnych tj. wyroku z dnia 23 stycznia 2006 r WSA w Warszawie, sygn. akt VII SA/Wa 1431/05 stanowiący, iż wykładnia celowościowa przepisu art. 29 ust. 2 pkt 1 pr. bud. wskazuje, że obowiązek zgłoszenia remontu zaistnieje wówczas, gdy jego zakres dotyczyć będzie obiektu budowlanego jako całości. Remont pojedynczego lokalu w budynku mieszkalnym wielolokalowym nie dotykający części konstrukcyjnych budynku i nie mający żadnego wpływu na funkcjonowanie budynku jako całości nie jest remontem obiektu budowlanego i nie wymagał w ocenie Sądu zgłoszenia. Również należy wskazać na wyrok z dnia 14 czerwca 2007 r. WSA w Warszawie sygn. akt VII SA/Wa 74/07 który stanowi, iż montaż ścianki działowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, gdyż nie jest to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, ani przebudowa istniejącego obiektu, bowiem nie nastąpiła zmiana parametrów użytkowych lub technicznych.

Jak wiadomo legalna definicja remontu została określona przez ustawodawcę w art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane. Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, a celem tych robót musi być odtworzenie stanu pierwotnego obiektu. Nie można zatem traktować wybudowania ścianki działowych, wykonania nowych fragmentów instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej jako remontu czyli odtwarzanie stanu pierwotnego. Na wykonanie ścianki działowej (która zmienia strukturę lokalu), instalacji wod-kan. i elektrycznej wymagane jest stosowne pozwolenie na budowę.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 28 ustawy Prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Jest to zasada, od której wyjątki przewidziane zostały w art. 29. Artykuł 29 zawiera katalog budów i robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę i jest to numerus clausus przypadków stanowiących wyjątek od zasady z art. 28. Przy czym zaznaczyć należy, iż realizacja większości zamierzeń wymienionych w art. 29 wymaga uprzedniego dokonania zgłoszenia w myśl art. 30.

zaznaczyć należy, iż wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego wiąże w tej konkretnej sprawie, której dotyczy.

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 25 lipca 2014

Licznik odwiedzin:  378  

Kalendarz

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Archiwum

Głosuj na bloog






zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 378

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl